Konut satışları yüzde 48 düştü, 4 bin 579 inşaat şirketi kapandı

Konut satışlarının yüzde 50'ye varan orada düşmesi ve inşaat maliyetlerinin artması sonrası bir yıl içinde tam 4 bin 579 inşaat şirketi kapandı.

Türkiye genelinde konut satışları geçtiğimiz yıl aynı döneme göre tam yüzde 48,6 düşerken, konut satışlarında yaşanan bu düşüş ve inşaat malzemesi fiyatlarındaki artış birçok inşaat şirketinin kepenk kapatmasına neden oldu.

Haziran 2018 – Haziran 2019 tarihlerini kapsayan bir yıllık dönemde 207'si anonim, 959'u limited, 3 bin 413'ü şahıs olmak üzere inşaat sektöründe bina yapım işi alanında faaliyet gösteren toplam 4 bin 579 şirket kapısına kilit vurdu. Konut satışları yarı yarıya azaldı

Müteahhitler son bir yılda faaliyetini sonlandıran sektörler arasında ilk sırada yer alırken, verilerin yayımlanmaya başladığı Ocak 2010’dan Haziran 2019'a geçen sürede kapanan inşaat şirketi sayısı ise 59 bin 440 oldu.

NAKİT SIKINTISI ÖNE ÇIKTI

Döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri yukarı çekerken, nakit akışında zorlanan firmalar faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçiyor. 

En fazla giriş çıkışın olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, küçük ölçekli, teknik birikimi sınırlı ve profesyonellik bakımından eksiklikleri bulunan şirketlerin faaliyet göstermesi, sektörde gelişim ve katma değer potansiyelini de sınırlıyor.

Artan konut stoku arz ve talep arasındaki dengesizliği ortaya koyarken, satışlardaki düşüş de gayrimenkul ticareti yapan ve aracılık eden firma sayısının azalmasına neden oluyor.

BENZER İÇERİKLER