2019, pırlanta&mercan yılı olacak!

Tasarımlarımı, gelişen veya gelişmesi beklenen trendler üzerine yoğunlaştırmak yerine takmaktan zevk alacağım şekilde oluşturmayı tercih ediyorum.

2019 yılında pırlanta, her zaman olduğu gibi en gözdelerden biri olmaya devam edecek. Pırlantanın yanında mercan, bu yıl daha fazla karşımıza çıkacak.

Candan Hanım, sizi takı tasarımcısı olmaya yönlendiren en önemli etken ne oldu?
10 yıldan uzun bir süren iş hayatı tecrübemden sonra kendime vakit ayırdığım dönemde iç sesimi dinlemeye karar vermiştim. Kendime sorular sorduğum zamanlar, aklımı en tatlı dokunuşlarıyla çelen, bana ait tasarımların beni mutlu ettiği gibi başka insanların da yüzlerinde bir gülümseme yaratabileceği ve bu maddiyat dünyasında manevi izler bırakabileceğim eserlerimin olması fikriyle başlayan yolculuğum, naif fikirlerimin göz açıp kapayıncaya kadar samimi bir atölyede yaptığım tesviyelerden sonra yudumladığım akşam kahvelerine dönüştü.

Tasarımcı olarak ilk imza attığınız koleksiyon neydi?
"Dönüşüm koleksiyonu" çalıştığım özel parçalardan sonra kolektif bir anlam yüklediğim ilk koleksiyonumdu. Birbirlerinden farklı anlamları olan parçaların kendilerine has özellikleriyle belirlediğim tek bir anlam bütünlüğüne eşit mesafede olmaları ve içlerinden herhangi birinin diğerlerinden öne çıkmaması konusunda özellikle özen göstermiştim.

Takı tasarım tarzınız ve çizginiz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Atölye eğitimlerine gittiğim dönemlerde ve sonrasında Cağaloğlu'ndaki atölyemde İstanbul'un en güzel, tarihi yarımadasında bulunuyor olmam eskiden beri hayranlık duyduğum mimariyi daha ayrıntılı inceleme, deneyimleme fırsatı yaratmıştı. O noktadan sonra kendi parçalarımda geleneksel ezgilerin özelliklerini modernleştirmek ve gün geçtikçe renklerin yerini griye bıraktığı şehirlerimizde takıyı takan kişiyi, ona özel bir rengin var olduğuna inandırabilecek her bir özellik benim tasarımlarımı etkileyen en büyük etmendir.

Bugüne kadar aldığınız eğitimler, çizginizin oluşmasına nasıl katkı sağladı?
Yaşadığımız tüm günlerde biz farkında olmasak bile sosyal çevremiz tarafından sürekli yeni bakış açıları kazanıyoruz. Bunun dışında tecrübelerimiz bir noktada bizi, kişiliğimizi yansıtacağımız yönlere çektiğini ve o yüzden her bir tasarımcının aynı resme bakıp farklı eserler çıkardığını düşünüyorum. Bu işe başlarken Mahrec Sanat Evi'nde aldığım sadekarlık, mücevher tasarımı, mum modelleme ve sıcak mine uygulamaları eğitimlerim, daha öncesinde 3 yıl boyunca büyük bir keyifle aldığım Avrupa Sanatı, Osmanlı Sanatı, Bizans İkonografisi, Mısır Tarihi, İstanbul Tarihi ve Yunan Mitolojsi dersleri ben farkında olmadan düşünme şeklimi elbette ki etkiledi; fakat bana göre hayatın kendisi sürekli değişen, gelişen çizgimi oluşturdu ve oluşturmaya devam ediyor.

Takı ve mücevherde bu yıl ve gelecekte neler trend olacak sizce?
Çağdaş takı trendinin bu yıl ve gelecekteki yıllarda ön planda olacağını düşünüyorum. Onun dışında son zamanlarda alternatif malzemelerle yapılan takıların popülerleştiğini görüyorum. Mücevherler içinse söyleyebileceğim şu ki, pırlanta her zaman olduğu gibi en gözdelerden biri olmaya devam edecek. Pırlantanın yanında mercanın bu yıl daha fazla karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Bunların yanında doğal taşların farklı biçimlerde tekrar karşımıza çıkabileceğini de söyleyebilirim.

Dünya mücevher trendleri sizin için ne anlam ifade ediyor?
Ben tasarımlarımı, gelişen veya gelişmesi beklenen trendler üzerine yoğunlaştırmak yerine takmaktan zevk alacağım şekilde oluşturmayı tercih ediyorum. Sonuç olarak bir trendin peşinden koşuyor olmak özel olmanın doğasındaki kuralsızlık ilkesine zıt olduğunu düşünüyorum. Bu yüzdendir ki, gelişen trendlere tamamen sırtımı dönmediğim gibi onların akış yönüne göre de kendi rotamdan da sapmamaktayım.

Tasarımcı olarak gelecek hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Vakko'nun 2019 gümüş takı koleksiyonunu tasarlayıp üretmek hedeflerime yürümemin önemli taşlarından bir tanesi. Ayrıca, Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı özel koleksiyonunda bulunan bir eserin takı versiyonuyla halen devam eden Rus Avangart Sergisi için tasarlayıp ürettiğim takıların bendeki değeri paha biçilemez. Hedefim; gücümün yettiğince tüm koleksiyonlarımı şimdi olduğu gibi kendim üretmek ve genç yeteneklere atölyemin kapılarını açıp onlara destek olmaktır.

BENZER İÇERİKLER