Mücevheri detaylar eşsiz kılar

Mevlana öğretisinden esinlenerek Aşk & Hiç koleksiyonuyla mesleğe adım atan tasarımcı Pegah Moshfeghi’ye göre, mücevheri çekici kılan detaylardır. Detayların tasarımcının ince ruhunu yansıttığına inanan Moshfeghi, modellerine gizlediği detaylarla tasarımlarının eşsiz olmasını sağladığını söyledi.

Pegah Hanım, elektronik mühendisiyken tasarımcı olma hikayeniz nasıl başladı? 
Genç yaşlardan beri resim ve çizim, benim için duygularımı aktarabileceğim ve kültürümü somut bir şekilde tasvir edebileceğim bir yol olmuştur. 2010’da Türkiye’ye gelene kadar bu sadece bir hobiden ibaretti. Bir kuyumculuk atölyesi ziyaretimde çizimlerin nasıl gerçeğe dönüştüklerini ve bir hayalin nasıl gerçek olabileceğini bütün doğalıyla gözlemledim ve böylece içimdeki duyguları dışarıya yansıtmanın yolunu bulmuş oldum. İran’da sadece elektronik mühendisi olarak çalıştım. Kuyumculuk eğitimlerimi ünlü tasarımcılar ve Kapalıçarşı’nın zanaatkar ustalarından sadekarlık, çağdaş sanat, mine ve mum tekniklerini öğrendim. Hala ise öğrenmeye devam ediyor ve kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

İlk imza attığınız takı tasarımı neydi? 
Mevlana’nın şiirlerindeki aşk ve hiç kavramları beni hep derinden etkilemiştir, kuyumculuk hayatıma girdiğinde ise bu kavramları tasarımlarımla somutlaştırmak ve bu derin etkiyi insanlarla paylaşmak benim için ilk adımdı. Böylece, ilk koleksiyonuma “Aşk & Hiç / Love & Heech” imza attım.

Sonsuz imkan ve malzemeniz olsaydı, neyin ve hangi objeyi mücevhere dönüştürürdünüz? Pers tarihine ilişkin günümüze ulaşan birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bunların en önemlisi İran, Shiraz şehrinin çok yakınında bulunan Pers İmparatorluğu'nun başkenti olan Persepolis (Takht-e Jamshid)’tir. Bu etkileyici tarihi eserlerden esinlenerek yaptığım “Farvahar” koleksiyonumun yanı sıra Persepolis’te bulunan birçok ilham kaynaklarından farklı tasarım ve koleksiyonlar yapmak benim için tarif edilemez arzudur.

Tasarımcı olarak biraz takı tarzınız hakkında bize bilgi verir misiniz?
Bir objeye baktığımda öncelikli olarak bulundurduğu düz hatlar değil, kıvrımları ve derinliği ilgimi çeker. Bu nedenle tasarımlarımda kıvrımlar, yumuşak hatlar, dalgalar ve nazik hareketlerle oluşturduğum feminen çizgiler ön plandadır.

JTR tarafından organize edilen Designer Market hakkında neler söylemek istersiniz?
JTR’nin düzenlediği Designer Market, Istanbul Jewellery Show’da tasarımcılara hitap etikleri kitlelerle buluşmalarını sağlıyor. Designer Market’te bulunmak benim için mücevher dünyasında yer alan her firma ve ilgili şahıslara kendi tasarımlarımı en iyi şekilde sunma olanağı sağlıyor. Bu güzel destek için JTR’ye sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Bugüne kadar imza attığınız koleksiyonlardan en çok ilgi çekeni hangisi oldu?
Mevlana şiirleri ve hayat felsefesinden etkilenerek yaptığım “Aşk” ve “Hiç” koleksiyonu hem İran hem de Türk toplumunda çok ilgi çekti. Mevlana’nın HİÇ felsefesi uzun zamandır kendime yakın bulduğum bir felsefedir. Bu düşüncenin etkisi altında yaptığım tasarımlar ilgili kişilerde de aynı hissi uyandırdığı için en çok beğenilen koleksiyonum oldu.

Bir model veya mücevheri ilgi çekici kılan en önemli özellik nedir sizce?
Tasarımı nadir kılan özellik; bulundurduğu detaylardır. Detaylar, tasarımcının ince ruhunu yansıtır, ayrıca tasarımın yapım aşamasındaki ustalık ve titizliği temsil eder. Bu detayları tasarımlarımda ilk bakışta fark edilmeyecek gizemler yaratmak için kullanırım ve bu tasarımlarımın eşsiz olmasını sağlar.

Üzerinde çalıştığınız koleksiyon hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? 
Ön çalışma aşamasında olan koleksiyonumda İran’a özgü kök salmış bir zanaatkarlığı mücevher sanatıyla birleştirmek istiyorum. İki zanaatın da bu koleksiyonda büyüleyici güzelliklerini kaybetmeden ve kendi içlerindeki tarihi derinliği bütün ihtişamıyla göstermeyi amaçlıyorum. Artık, değerli taşlar ve madenlerin yanında ilk akla gelmeyen materyaller kullanılmaya başlandı bunlara örnek olarak kumaş ve ahşap. Bu materyallerin oluşturduğu birleşim tasarım dünyasında yeni kapılar açıyor. Ben de tasarımlarımda farklı materyalleri kullanarak modern dünyaya yönelik çağdaş tasarımlar yapmayı hedefliyorum.

BENZER İÇERİKLER