Erdoğan’ın cesur konuşması memnuniyetle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulundaki konuşmasında Filistin davasını cesur sözlerle dünya gündemine taşıması Filistin’de memnuniyetle karşılandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) 74’üncü Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Filistin davasını bir kez daha cesur sözlerle dünya gündemine taşıması, Filistin’de memnuniyetle karşılandı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a BM Genel Kurulu’nda dünya liderlerine hitaben yaptığı konuşmadaki Filistin’e ilişkin tarihi ve cesur sözleri dolayısıyla teşekkür etti.

Heniyye, Cumhurbaşkanı’na hitaben yayımladığı açık mektubunda, Erdoğan’ın BM’de dünya liderlerine “1947’den günümüze Filistin topraklarını yansıtan haritayı” göstererek yaptığı tarihi konuşmasından duydukları memnuniyeti ifade etti.

Hamas lideri, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“BM Genel Kurulunda dünya liderleri karşısında, Filistin’in işgal altındaki toprakları ve Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğunuzu ifade ettiğiniz konuşmanızı, işgal altındaki Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı savunan sözlerinizi ve Filistin’in tarihi haritasını göstermenizi hem Filistin’de hem de diasporada yaşayan halkımızla birlikte büyük bir ilgi ve takdirle izledik. Böylesi bir konuşmaya bu tür toplantılarda ilk kez tanık olundu. Filistin halkı İsrail’in 70 yılı aşkın süredir devam eden işgal siyasetini gözler önüne seren ve Filistin ulusal hakları ile ilkelerinin tasfiye edilmesi karşısında sessiz kalan ülkelerin tutumlarını ortaya koyan bu cesur, tarihi konuşmanızdan dolayı büyük gurur duyuyor.”

“Erdoğan ümmeti temsil ettiğini ispat etti”

1948 Filistin İslami Hareketi’nin kuzey kanadının Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal el-Hatib de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’de yaptığı konuşmayla bir kez daha sadece Türkiye’yi değil İslam ümmetinin tamamını temsil ettiğini ispat ettiğine dikkati çekti.

Şeyh Hatib, Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının ümmetin tüm sorunlarını kapsadığını ve gönüllere hitap ettiğini vurgulayarak, “Başkan Erdoğan dünya liderlerine sadece Türkiye’nin sorunlarını değil ümmetin davalarını haykırmış oldu. Bu çok büyük bir çıkıştı ve bu liderin ümmetin sorunlarını dert edindiğine dair kanaatimizi ve kendisine olan güvenimizi arttırıyor. Allah yar ve yardımcısı olsun.” dedi.

BENZER İÇERİKLER